За місяць до вступної кампанії розпочалися міграційні процеси абітурієнтів. Причому рух відбувається не тільки по маршруту "периферія - столиця", але і у зворотному напрямку.
Тоді як молоді жителі сіл і невеликих городків везуть документи в столичні вузи, кияни, навпаки, відправляються у вузи інших міст, де вартість диплому дешевше. Зокрема, рік навчання на економічному факультеті Сумського аграрного університету коштує близько 3,5 тис. грн на рік.
У Київському аграрному університеті потрібно платити 6 тис. грн на рік. А в університеті "Крок" за півтора роки навчання на магістраті взагалі потрібно сплатити 12 тис. грн.
Заочники, які хочуть заощадити на житлі, домовляються з викладачами й здають усі предмети за один день. Щоправда, це коштує по 50 грн за предмет. У Ніжині на популярному у киян факультеті іноземних мов оплата за навчання на стаціонарі складає близько 4,7 тис. грн за семестр, на заочному - 2,3 тис. (ціни приблизні, точні на майбутній рік ще не сформовані).
А ось у Києві іноземним мовам навчать за 8-13 тис. грн за семестр. У Чернігові за 5 тис. грн на рік можна отримати престижну професію юриста. А в Київському університеті ім. Шевченка 5 тис. грн - це мінімальна вартість контракту на непрестижних факультетах на зразок мехмату.
Ще багато студентів бувають приємно здивовані неофіційними розцінками на здачу заліку або іспитів. Тоді як у Києві викладачі беруть десятками, а то й сотнями доларів за "безпроблемну" здачу іспиту, то на периферії задовольняються 20-50 гривнями. Як би не опротестовували сам факт подібних поборів вузи, на ділі виходить істотна економія.
Виявляється на перифірії й якість навчання вище, ніж у столиці. Дипломи випускників Вінницького медуніверситету цінуються вище, ніж Київського. У Ірпінь традиційно їдуть ті, хто має намір пов'язати своє життя з податковою службою. Навіть до віддаленого Львова кияни вже багато років виїжджають за дипломом журналіста.
Джерело: http://osvita.ua/vnz/news/7540